Graviola Nedir? / Tarçın Elması Meyvesi Nedir?

Tropik meyvelerden biri olan graviola ülkemizde de son dönemlerde tüketilmeye başlandı. Tarçın elması olarak da bilinen graviola birçok ürüne tat ve aroma verici olarak da kullanılmaktadır. Graviola meyvesi  graviola ağacında yetişir ve bu ağacın yüksekliği yaklaşık 25- 30 metreye kadar yükselir. Ağacın meyveleri 30 cm çapında kabukludur ve kabuğu acıdır. Ancak kabuğun altındaki meyve oldukça tatlı bir aromaya sahiptir. Tropikal bir meyve olan graviola Güney Amerika, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde sıklıkla tüketilmektedir. Graviola meyvesi bol miktarda C vitamini içerir ve kalsiyum, fosfor, bakır gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir.

GRAVİOLA MEYVESİ;

Graviola ananas, avokado gibi tropik bir meyvedir, ülkemizde yetişmemektedir. Graviola meyvesi ithal edilmektedir ve büyük marketlerde, organik tarım ürünlerinin satıldığı mağazalardan bulunabilmektedir. Graviola meyvesi ülkemizde son zamanlarda giderek popüler olan bir meyvedir. Bunun nedenleri arasında graviola meyvesinin içerdiği faydalarıdır. Graviola meyvesi; ateş, mide rahatsızlıkları, solunum yolu hastalıkları ve öksürük gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmakta ve bağışıklık sisteminin güçlendirmektedir. Graviola meyvesinin içinde bulunan asetogenin maddesinin kanser hastalığına yakalanma riskini azalttığı bilinen faydaları arasındadır. Graviola meyvesinin yaprakları da oldukça faydalıdır. Yapraklarından çay yapılarak içilmesi bağışıklığa olumlu etki ederek sağlık için fayda sağlamaktadır.

Graviola Faydaları Nelerdir.

Graviola meyvesi ile ilgili yapılan araştırmalara göre; kanser hücrelerini yavaşlattığı saptanmıştır. Amerika’da yapılan bir araştırmada graviola meyvesinin kanser ile ilişkisine bakıldığında oldukça şaşırtan sonuçlara varılmıştır. Araştırmada gravioladaki bileşenlerin kanserli hücrelerin yavaşlamasına etki ettiği ve durdurduğu görülmüştür. Meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini de azaltan graviola meyvesi, vücudu bakterilere karşı da korumaktadır. Graviola meyvesi faydaları;

Kanser Hücreleri İle Savaşır; Sitotoksik bileşeni ile graviola, kanserli hücrelerin yok edilmesinde oldukça yardımcıdır. Ayrıca bu madde kanserli hücrelerin yayılmasını da engeller. Yapılan araştırmalara göre kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarından 10.000 kat daha fazla etkin olduğu saptanmıştır.

Bakterilere Karşı Korur; Bakteriler her an her yerde insan sağlığını tehdit eder. Bağışıklık sisteminin güçlü olması bakterilere karşı korunmada oldukça etkilidir. Graviola içinde bulunan antiseptik bileşenler sayesinde bakterilerden korur ve enfeksiyon temelli hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Depresyon; Graviola meyvesinde bulunan alkaloidler maddesi insan sağlığı üzerinde rahatlık veren ve kontrol mekanizmasını güçlendiren etki göstermektedir. Graviola meyvesi ayrıca serotonin hormonunu güçlendirerek mutluluk verir ve ruh durumunu güçlendirir.

Bağışıklık Sistemi; Graviola meyvesi kanserli hücrelerin yok edilmesinde fayda sağlarken, bir diğer faydası da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Graviola meyvesi doğal bir enerji kaynağıdır ve saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi vitaminsizlikten kaynaklanan etkilerin azalmasında etkilidir.

TARÇIN ELMASI ÜZERİNE YAPILAN ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARI;

Araştırma büyüktür. Ama şimdilik bir göz atalım. Tarçın elması, hastalıklara neden olan hücreler ve hatta bazı tümör türleri ile mücadele edebilen çok sayıda fito besin içerir.Bu fitobesinler genel sağlığı geliştiren antioksidan özelliklere sahiptir. Kanserle mücadeleye, göz sağlığını geliştirmeye ve bir dizi enfeksiyona karşı yardımcı olurlar. Sıradan tohumları bile kozmetik amaçlı kullanılır. Tohumlardan elde edilen yağ cildi temizler. Ağacın yapraklarının ülserleri, egzama gibi cilt koşullarını ve zayıf bağışıklık ile ilgili rahatsızlıkları tedavi ettiği bilinmektedir.

Tarçın elması çayı içerek daha fazla fayda sağlanabilir. Ocak 2011’de yayınlanan bir araştırmaya göre, tarçın elması çayı kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Buna boğaz, kolon, yumurtalık ve akciğer kanseri dahildir.

TARÇIN ELMASI SİZİN İÇİN FAYDALI MI?

Meyve, mide rahatsızlığı, ağrı, ateş, solunum sorunları, öksürük ve bazı diğer tıbbi durumları gidermek için çalışan bitkisel tıbbın uygulayıcıları arasında popülerdir.
Tarçın elması biyolojik etkinliğe sahip spesifik maddeler içerir, bunların en güçlüsü asetogenin oluşturan birçok bileşikten biri olan annonasindir. Anti-kanser potansiyeli nedeniyle yaygın olarak incelenmiştir.

Bir çalışmada, tarçın elması bileşiklerinin bazı kemoterapi ilaçlarına kıyasla kanser hücrelerinin öldürülmesinde (meme kanseri) 250 kat daha etkili olduğu bulundu. Bir tarçın elması meyvesi yaklaşık 15 miligram anonasin içerir.   

TARÇIN ELMASI BESİN DEĞERLERİ;
Tarçın elması, bol miktarda C vitamini ve tiamin, riboflavin ve niasin gibi birkaç B vitamininin yanı sıra kalsiyum, fosfor ve az miktarda demir gibi mineraller içerir.


KANSERLE MÜCADELE EDER;KANSERİN DOĞAL TEDAVİSİ: TARÇIN ELMASI (GRAVİOLA)

Genellikle tropik bölgelerde yetişen, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Ve bu ağaçta bulunan yeşil dikenli bir meyve olan tarçın elmasının, yapılan araştırmalar sonucunda, kanser hücrelerini öldürdüğü belirlenmiştir. Hatta araştırmalara göre, kemoterapi ilaçlarına oranla 10.000 kat daha etkili bir doğal ilaç olduğu, üstelik kemoterapinin oluşturduğu yan etkilerin hiç birini göstermediği belirlenmiştir. Kemoterapi ilaçları bilindiği gibi, kanserli hücrelerle birlikte vücuttaki sağlıklı hücrelere de zarar vererek ciddi hasarlara sebep olmaktadırlar. 

Graviola bitkisi adı da verilen tarçın elmasında bulunan sitotoksik bileşenlerin kanser hücrelerine karşı ölümcül etki gösterdiği ancak sağlıklı hücrelere hiç zarar vermediği rapor edilmiştir.

Amerika’ da bir ilaç firmasında tarafından yapılan testlerde yaklaşık 20 analiz laboratuvarı 1970’li yıllardan beri graviola ve kanser ilişkisini araştırmışlardır. Sonuçlar gerçekten de şaşırtıcıdır. graviola dan elde edilen bileşenlerin;

– Kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatmada ve durdurmada sıklıkla kullanılan kemoterapi ilaçlarından 10,000 kat daha etkili olduğu,
– Meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri dahil 12 çeşit kanser tipinde tarçın elmasında (Graviola) bulunan bileşenlerin yalnızca kanser hücrelerini hedef alarak yok ettiği,
– Kemoterapi de olduğu gibi sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermediği, ve seçici olarak yalnızca kanser hücrelerini hedef aldığı,
Yapılan pek çok çalışma ile kanıtlanmıştır.
2011 yılında, graviola bitkisinin meme kanseri üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma yapılmış ve Beslenme ve Kanser (Nutrition and Cancer) dergisinde yayınlanmıştır. Araştırmacılar, graviola meyve ekstraktının (Gravioladan elde edilen bileşenlerin) meme kanserine sebep olan genleri etkisiz hale getirdiğini belirlenmişlerdir.

Araştırmacılara göre;

5 haftalık graviola ekstraktı tüketiminde (200 mg/kg diyet) meme kanseri tümörlerinin oluşmasını sağlayan proteinlerin üretiminin % 50 oranında azaldığı belirlenmiştir.
Yapılan çalışmalar, graviola ekstraktlarının kadınlarda meme kanserine karşı koruyucu bir etki sağladığını ve kanser hücrelerini öldürdüğünü ortaya koymuştur.

Sonuç olarak mucize yaratan bu ağacın meyvesini tükettiğimizde;

– Kanser gibi ölümcül etkilerden korunarak bağışıklık sistemimiz güçlenecek
– Enerjimiz artacak
– Kemoterapi sırasında meydana gelen saç dökülmesi, kilo kaybı, mide bulantısı gibi pek çok yan etkileri yaşamadan, kanser hücrelerinden doğal ve güvenli yollarla korunabileceğiz.
– Kendimizi çok daha sağlıklı ve güçlü hissedeceğiz!

GÖZ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR;

Tarçın elmasının antioksidanlarla dolu olduğunu gördük. Bu antioksidanların, özellikle C ve E vitaminleri, çinko ve beta-karoten; göz hastalığının riskini azalttığı bulunmuştur. Antioksidanlar aynı zamanda kataraktlara ve yaşla ilişkili maküla dejenerasyonuna neden olabilecek oksidatif stresini de azaltır.

İLTİHAPLANMAYLA MÜCADELEYE YARDIMCI OLUR.

Brezilya’daki bir araştırmada, yılan ısırığından kaynaklanan iltihapların, tarçın elması meyvesi ve suyu ile iyileştiği görüldü. Bununla birlikte, tarçın elması bileşenleri yılan zehrinin kötü etkilerini biraz ağırlaştırabilir, bu nedenle, bu açıdan daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Güney Amerika ve tropikal Afrika’da yapılan araştırmalar, tarçın elması ağacının kök, kabuk ve yapraklarının antienflamatuar özelliklerine vurgu yapmıştır. Enflamasyonu tedavi etme yeteneği iyidir ve artriti hafifletmek için kullanılabilir. Anti-inflamatuar etkiye ek olarak, analjezik etkileri ile de bilinir.

ENFEKSİYONLARLA SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUR.

Tarçın elması, bakterilerden ve parazitlerden kaynaklanan enfeksiyonları ve kum piresi sokmasıyla bulaşan parazitlerden kaynaklanan leishmaniasis adı verilen bir hastalığı tedavi edebilir. Tarçın elması ağacının yaprakları aynı zamanda geniş bir yelpazedeki enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılır.

GASTROİNTESTİNAL SAĞLIĞI GELİŞTİRİR.

Anti ülser özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Meyve, oksidatif hasarı bastırır ve mide duvarının mukusunu korur. Meyvenin önemli antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri gastrointestinal sağlığın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bir Brezilya çalışmasında, tarçın elması yaprağı ekstresinin parazitleri öldürme kabiliyeti araştırılmıştır. Koyunlarda gastrointestinal sorunlara neden olan parazit bir solucanın etkileri incelendi. Araştırmanın amacı, meyvenin parazitin yumurta ve yetişkin formlarına olan etkilerini incelemekti; sonuçta tarçın elmasının doğal bir antihelmintik olduğuna karar verildi ve koyunlarda, gastrointestinal sorunlara neden olan parazitleri öldürebildiğinden insanlarda da benzer etkilere sahip olabileceği düşünülüyor. Yine de daha fazla araştırma devam ediyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR.

Kore’de yapılan bir araştırma, tarçın elmasının bağışıklığı geliştirebileceğini belirtti. Bu meyvenin biyoaktif bileşiklerine atfedilebilir. Tarçın elması yapraklarından elde edilen özütün oral alımının, genellikle zayıf bir bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen ödemi azalttığı bulunmuştur. Çalışma özütün, bağışıklığı teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu ve dolayısıyla bağışıklığı baskılanmış hastaların tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Tarçın elması genel yaşam tarzı kalitesini artırmak için günlük beslenmenin bir parçası haline getirilebilir.

Graviola Yaprağı Çayı;
Graviola meyvesinin yaprakları da meyvesi kadar faydalıdır. Graviola yapraklarından kaynatılarak çayı yapılır. Graviola yaprağından çay yapmak için; Bir miktar sıcak suyun içine graviola yaprakları eklenir ve demlenmesi için 20 dakika beklenir. Daha sonra süzülen graviola çayı içmek için hazırdır.