Moringa Yaşam Ağaci

MORİNGA YETİŞTİRİCİLİĞİ
Beslenmede, tıpta, kozmetikte, hayvancılıkta ve sanayide kullanılan "Moringa oleifera" isimli bitki kısaca MORİNGA adıyla anılmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde, moringa, beslenmeyi geliştirmek, koruyucu gıda güvenliğini sağlamak, kırsal kalkınmayı artırmak ve sürdürülebilir kılmak, toprak bakımını destekleme potansiyeline sahip olup; yem maddesi olarak kullanılabildiğinden dolayı da hayvancılık için de son derece önemli bir tarım ürünüdür. Anavatanı Himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgesi olup; Moringa cinsinin en çok yetiştirilen ve bilinen türüdür. Mucize ağaç' olarak da adlandırılır, bu bitkinin bu adla adlandırılmasının sebebi ise hemen hemen her parçasının ayrı bir değerinin olmasıdır. Ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu ve kerestesi ile her bölümü kullanılır. 

Moringanın insan sağlığı açısından faydaları incelendiğinde; İçerdiği A Vitamininin çok olmasından dolayı görme kalitesini artırdığı var olan göz rahatsızlıklarını tedavi ettiği, ülser ve yara tedavisinde etkili olduğu, kulak ve baş ağrılarını hafiflettiği, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığı, Bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığı, mide ağrılarına iyi geldiği, emziren annelerin sütünü artırdığı, Protein bakımından oldukça zengin olduğu, doğal mineral eksikliğini giderdiği, etkili bir antioksidan olduğu, içerisinde bulunan A, C ve D vitaminleri sayesinde yaşlılık belirtilerine karşı etkili olduğu, cildi güzelleştirdiği, kırışıklıkları azaltıp ve önlediği, kalp ve böbrek hastalıklarının oluşmasını önlediği, kansere karşı önleyici olduğu bir çok araştırmaya göre kanıtlandığı, yapraklarının düşük miktarda yağ ve karbonhidrat içerdiğiiçin zayıflamaya yardımcı bir bitki olduğu, tümör oluşmasını engellediği, sadece bir gıda değil aynı zamanda bir ilaç olan moringanın fonksiyonel gıda olarak da tüketilmesi gerektiği, içerisinde metionin ve sistin içermesi sebebiyle güçlü bir amino asit kaynağı olduğu, Moringa Oleifera yaprağındaki fitokimyasallardan dolayı önceden ıslandığında anti-septik ve deterjan özelliği taşıdığından el yıkamak için toz sabun kadar etkili olduğu bilinmektedir (Şekil 1).


Şekil 1. Moringanın besin içerikleri yönünden diğer ürünlerle kıyaslanması

İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN;
Kötü beslenmeyi önlemek ve hastalıklarla savaşmak için besin maddelerince, esansiyel aminoasitler ve proteince zengin doğal bir tarım ürünü olduğu,

HAYVAN BESLENMESI AÇISINDAN;
Canlı ağırlığını % 32 ye kadar arttırdığı,
Günlük süt üretimini % 43-65 oranında arttırdığı,

BITKISEL GELIŞIM AÇISINDAN;
% 20-35 oranında ekim üretimini arttırdığı gözlenmiştir.
Diğer taraftan Moringa oleifera tohumlarının suyu dezenfekte ettiği bilinmektedir.
Böyle değerli bir bitkinin Ülkemizde yeni yeni yetiştiriliyor olması yanısıra Ülkemiz iklim koşulları açısından da uygunluğu nedeniyle daha da yaygınlaşacağı kuşkusuzdur. Ancak üretim arttıkça bu ürünlerin pazarlanması yanısıra bu ürünleri endüstriyel ürünlere dönüşümü amacıyla kullanılacak tesislerin de açılmasında fayda vardır. Böylelikle ekonomik açıdan karlılığı ve ekonomik katma değeri yüksek ürünler üretilebilecek ve kolaylıkla pazarlanabilecektir.

100  GRAM KURU MORINGA BITKISI YAPRAĞI ŞUNLARI SUNABILIR:


MORINGA BITKISI’NIN SAĞLIĞA FAYDALARI


MORINGA OLEIFERA - OBEZ VE YETERSIZ BESLENMIŞ IÇIN IDEAL YIYECEK

Moringa oleifera hayati besinler açısından son derece zengin ve dünyanın kıt ve fakir bölgelerinde, yemeklerin az olduğu yerlerde çok hızlı büyüyebilir. Moringa, şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır, çünkü eski zamanlardan beri, birçok hastalığı iyileştirdiği ve rahatlattığı bilinmektedir: çeşitli iltihaplardan paraziter hastalıklar, diyabet ve kansere. Daha yakın zamanlarda, Moringa ihtiyacı olanları besleyebilecek ve aslında hayat kurtarabilecek, çok besleyici bir bitki olarak ün kazandı. Moringa yaprakları veya yaprak tozu, küçük çocukları, hamile veya emziren kadınları ve tabii ki başkalarını beslemek için ek bir gıda olarak başarıyla kullanılabilir.

DOĞAL OBEZITE GIDA MORINGA. MORINGA OLEIFERA, KILO YÖNETIMI İÇIN FAYDALIDIR

Obezite, fazla vücut yağının, sağlığın olumsuz yönde etkilenebileceği ölçüde biriktiği bir durumdur. Obezite, diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve kanser gibi bir dizi kronik sağlık problemiyle ilişkilidir. Obezite, artmış morbidite ve mortalite için majör bir risk faktörüdür ve çeşitli tıbbi rahatsızlıklar ile ilişkilidir.

Aşırı kilo ve şişmanlık, enerji alımı ve harcamasında orantısızlığın tetiklediği anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Diyet alışkanlığındaki değişiklikler ve daha az fiziksel egzersizler de obezite ve buna bağlı bozuklukların sıklığını artırır. Ayrıca, obezitenin osteoartrit, iskemik kalp hastalıkları (IHD), ateroskleroz, diyabet ve hipertansiyon gibi çeşitli bozukluklarla ilişkili olduğu bulunmuştur. Halen, hiçbir farmakolojik tedavi, minimum yan etki ile sürekli kilo kaybı sağlamamaktadır. Bu nedenle, minimal yan etkileri olan bu gibi farmakolojik müdahalelerle vücut ağırlığını azaltma girişimleri yapılmıştır. Bitkiler birçok hastalığın iyileştirilmesinde geleneksel doğal ilaçlar olarak kullanılmıştır. Özellikle, çeşitli oryantal şifalı bitkilerin biyolojik aktiviteye sahip olduğu bildirilmektedir.

Moringa oleifera köklerine, kabuğuna, yapraklarına, çiçeklerine, meyvelerine ve tohumlarına atfedilen çeşitli besinsel ve tıbbi değerlere sahiptir. Veriler, bitkinin kısımlarının çoğunun antimikrobiyal aktiviteye, antidiyabetik, hepatoprotektif ve kardiyak stimülasyona sahip olduğunu ortaya koydu. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, Moringa oleifera'nın yapraklarının ekstraktının, vücudu yüksek yağlı diyet kaynaklı obezitenin olumsuz etkilerine karşı koruyan hipolipedemik ve antiobesite potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca, Moringa oleifera yaprağı ekstraktının günlük takviyesinin hepatik steatoz ve alkolsüz yağlı karaciğer bozukluğu oluşumunu tersine çevirebileceğini gösterdiler. Çalışma sonuçları, yüksek yağ diyetinin vücut ağırlığında yükselmeye neden olduğunu ve karaciğer enzimlerinin ve lipit seviyesinin belirgin yükselmesiyle açıkça görüldüğü gibi lipit metabolizmasını azalttığını tespit etti. Ancak bulgular, obezitenin modüle edilmesi için Moringa oleifera tüketiminin önerilmesi tavsiyesini güçlendirmektedir. Moringa Oleifera kilo yönetimi için yararlı olmakla birlikte, bunun için söz yapmayız, okumak Moringa Oleifera ait Antiobezite Aktivite - Çalışma ve Çalışma - Moringa Oleifera arasında Antiobezite Etkinliği

MORINGA, BELKI DE PIYASADAKI EN IYI EMZIRME TAKVIYESIDIR?

Moringa'nın, bebeğin doğumundan önce veya sonra tüketildiği takdirde anne sütü üretimini arttırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Hamile ve emziren kadınlar için, Moringa yaprakları ve baklaları annenin sağlığını korumak ve fetus veya emziren çocuğa güç vermek için çok şey yapabilir.

Moringa yapraklarının laktasyon arttırıcı etkisinin, maternal serum prolaktin düzeylerinde ve bebeklerin moringa yaprakları alan emziren anneler arasında ağırlıklarındaki artış yüzdelerinde daha büyük bir artışla kanıtlandığı gibi bazı çalışmalar göstermiştir. Bu nedenle, erken doğmuş bebeklerin anneleri arasında laktasyonun arttırılması için rutin kullanımı önerilir; böylece, en çok ihtiyacı olan popülasyonda yeterli miktarda anne sütü temin edilir. Emzirme, hamile ve emziren anneler için Moringa hakkında devamını oku


MORINGA ILE BEBEĞINIZIN BESLENMESINI ARTIRIN
Örnek Çalışma: Kötü Beslenme ile İlgili Moringa Yaprak Tozu. Afrika Kalkınması için Alternatif Eylem (AGADA) ve Church World Service, Moringa yaprak tozunun hamile veya emziren kadınlarda ve güneybatı Senegal'deki çocuklarında yetersiz beslenmeyi önleme veya iyileştirme yeteneğini test etti. Bu alanda yetersiz beslenme önemli bir problemdi ve her yıl 600'den fazla yetersiz beslenen bebek tedavi edildi. Test sırasında doktorlar, hemşireler ve ebeler, yetersiz beslenmeyi tedavi etmek için Moringa yaprak tozu hazırlama ve kullanma konusunda eğitildi. Köy kadınları ayrıca Moringa yaprak tozunun gıdalarda hazırlanmasında ve kullanılmasında eğitildi. Bu test, Moringa yaprak tozu alan denekler arasında yaygın olarak görülen etkileri buldu:

•    Çocuklar kilosunu korudular veya arttırdılar ve genel sağlığı iyileştirdiler.
•    Hamile kadınlar anemiden düzeldi ve doğum ağırlığının yüksek olduğu bebekler oldu.
•    St Emziren kadınlar süt üretimini arttırdı

Lütfen Moringa'yı almadan önce doktorunuza danışın. Hamileyken pek çok sorun vardır ve doktorunuz bu süre zarfında aldığınız herhangi bir takviyesi veya bitkiyi onaylayan kişi olmalıdır.

DEMIR EKSIKLIĞINE BIR ÇÖZÜM OLARAK MORINGA

Demir eksikliği veya anemi insanlar arasında, özellikle de kadınlar arasında çok yaygındır. Demir eksikliği anemisi, dünyadaki en yaygın önlenebilir beslenme problemlerinden biridir. Üreme çağındaki kadınların hemoglobin düzeyleri, Moringa oleifera yapraklarına müdahale ile belirgin şekilde iyileştirilebilir .

Moringa'nın ıspanaktan çok daha fazla demiri var. 100 g yaprak veya bakla veya 25 g yaprak tozu, bir yetişkinin günlük ihtiyaçlarını yaklaşık 10-20 mg sağlayabilir. Demir, vücudun içine çekilmesi ve kalması için iyi bir şirket gibi seçkin gıdalardan biridir! Birçok gıdada demir bulunurken, C vitamini ve diğerleri gibi belirli besinler bulunmadığı sürece kolayca emilmez. . . Moringa yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden, mükemmel bir emilebilir demir kaynağı oluşturur. Çalışma - Üreme çağındaki kadınlarda demir eksikliğinin tedavisinde Moringa oleifera etkinliği ve çalışma - Anemi tedavisinde Moringa oleifera yaprağı tozunun etkinliği


MORINGA POTENT DOĞAL AFRODIZYAK

Moringa, Doğal Yeşil Viagra? Fareler evet diyor, bana daha fazla yeşil hap ver!

Moringa tohumları ve yaprakları cinsel bozukluklarda etkili ve güvenli bir alternatif ilaç olabilir. Moringa geleneksel olarak cinsel dayanıklılığı ve isteği arttırmak ve erkek cinsel bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.  Sıçanlarda yapılan bilimsel testler, Moringa'nın cinsel performansı artırdığını ve bu geleneksel tıp hakkını kanıtladığını doğrulamaktadır. Siddha tıbbında Moringa, erkeklerde ve ayrıca kadınlarda cinsel aktiviteyi uzatmak için erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılır.
Kısırlık, çiftlerin hayatındaki en önemli sağlık sorunlarından biridir; çiftin kısırlıklarının yaklaşık% 30'u erkek faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Çeşitli koşullar spermatogenezi engelleyebilir ve sperm kalitesini ve üretimini azaltabilir. İlaç tedavisi, kemoterapi, toksinler, hava kirliliği ve yetersiz vitamin alımı gibi birçok faktörün spermatogenez ve normal sperm üretimi üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Olası doğurganlık düzenleme özellikleri için dünya genelinde çok sayıda bitki test edilmiştir. Bazı şifalı bitkiler, cinsel işlev bozukluğunu hafifletmek için afrodizyak olarak veya doğurganlık arttırıcı maddeler olarak kullanılır. Moringa, cinsel performansı ve böylece cinsel performansı ve libidoyu iyileştirerek bir besin değeri artışı sağlar.
Çalışmalar, geleneksel Moringa oleifera alımının yetişkin erkeklerde doğurganlık ve üreme sistemi üzerinde daha fazla etki yaratabileceğine inandığını doğruladı. Ayrıca Moringa oleifera'nın cinsel işlev arttırıcı bir ilaç olarak geleneksel kullanımına ilişkin iddialara destek vermektedir. En azından sıçanlarda işe yarıyor! Bazı Moringa tohumlarını deneyebilirsiniz, ancak lütfen bununla kendinize sarhoş olmayın. Çok fazla viagra sizin için iyi olamaz! Çalışma - Moringa oleifera tohumlarının potansiyel afrodizyak aktivitesi

Çalışma - Moringa oleifera tohumlarının cinsel aktivite üzerindeki etkisi,
Çalışma - Moringa oleifera yaprakları özü erkek cinsel işlev bozukluğunu hafifletir


MORINGA OLEIFERA YÜKSEK ANTIOKSIDAN İÇERIK VE KANSER HÜCRESI ANTI-PROLIFERASYON AKTIVITESI

Moringa OracÇalışmalar, moringa ağacının yapraklarından elde edilen tozun, diğer birçok yiyecekten daha yüksek bir ORAC (Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi) skoru kaydettiğini göstermektedir. 157.000 ORAC skoruna sahip Moringa Oleifera, Acai meyveleri, yeşil çay, yaban mersini, koyu çikolata, sarımsak, goji meyveleri, nar, vb. Gibi diğer antioksidan süper gıdaları üstlenir.

ORAC, bir gıdada birlikte bulunan çeşitli maddelerin ortak antioksidan gücünü ölçer. Antioksidanlar, vücudunuzdaki birçok hücreye zarar verebilecek kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyon işlemiyle savaşır. Doğal oksidasyon işleminde aksamalar olduğunda, serbest radikal denilen oldukça dengesiz ve potansiyel olarak zarar veren moleküller yaratılır. Oksijen bu yıkıcı küçük kimyasalların oluşumunu tetikler ve kontrolsüz bırakılırsa vücuttaki hücrelere zarar verebilir. Bisiklet üzerinde pas yaratan ya da kesilmiş elmanın rengini kahverengi hale getiren kimyasal reaksiyona çok benziyor.

MORINGA OLEIFERA YAPRAKLARININ ANTIOKSIDAN VE ANTIKANSER AKTIVITELERI

En eski zamanlardan beri, acıyı giderici ve iyileştirici yetenekleri nedeniyle otlar ödüllendirildi ve bugün hala büyük ölçüde bitkilerin iyileştirici özelliklerine güveniyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, kırsal alanlarda yaşayanların% 80'i birincil sağlık sistemi olarak şifalı bitkilere dayanıyor. Sentetik antikanser ilaçları, maliyet faktöründen dolayı sıradan insanın ulaşamayacağı bir yerdedir. Bitkisel ilaçlar kanserin önlenmesinde ve tedavisinde hayati bir öneme sahiptir ve şifalı bitkiler yaygın olarak bulunur ve nispeten ekonomiktir.Moringa oleifera özü, yüksek antioksidan aktivite, güçlü kanser hücresi çoğalma proliferasyonu ve kinon redüktaz indüksiyonunu gösterir. Bu bulgular Moringa oleifera'nın kanser kemoterapisi ve kemoprevensiyondaki tıbbi değerini göstermektedir.

Birçok çalışma, Moringa oleifera'nın yapraklarının, doğal kanser karşıtı olarak potansiyel bir çözüm olduğu sonucuna varmıştır. Klinik antikanser aktivitesi durumlarında kullanımı için gerekli daha fazla araştırma. Çalışma - Moringa antikanser aktivitesi ve çalışması - Moringa oleifera yaprağı ekstraktının insan meme kanseri hücresi üzerindeki antikanser etkisi

MORINGA'D A ZEATIN, YAŞLANMA SÜREÇLERININ YAVAŞLATILMASI

Moringa Zeatinİdeal koşullarda Moringa oleifera bitkileri kısa bir sürede birkaç metre büyüyebilir. Bitkinin hızlı ve önemli büyümesi için bu yetenek, Zeatin'in (hücre bölünmesini indükleyen, hücrelerin yaşlanmasını ve yaşlanmasını geciktiren bitki hormonları) etkileriyle bağlantılıdır. Zeatin ayrıca yaşlanma karşıtı veya insan vücudundaki yaşlanma süreçlerinin yavaşlaması ile de bağlantılıdır. Zeatin, yeni cilt hücrelerini yenileyerek cilt sağlığını desteklemenin daha doğal bir yoludur. Diyet bu bitki besinlerini içerdiğinde, vücut bir bütün olarak hücresel düzeyde başlayarak yaşlanma ile savaşabilir.

Çoğu bitkide bulunan Zeatin, bir bitkide diğerlerinden daha fazla miktarda bulunur. Moringa oleifera, diğer bitkilere kıyasla, Zeatin kralıdır.

Zeatin, anti-oksidanların, hücre yaşlanması sırasında serbest radikallerin ( wikipedia serbest radikal yaşlanma teorisi ) neden olduğu hasarı etkilemesini önler ve sağlıklı hücreleri günlük yaşamın stresinden korur. Zeatin, hücrelerin yaşlandıkça daha hızlı bir şekilde hücreleri değiştirmesine yardımcı olarak yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cilde daha genç bir görünüm kazandırır. Çalışma - zeatinin insan derisi üzerindeki gençlik koruyucu etkileri, Bitkilerin büyümesi ve gelişmesindeki temel rollerine ek olarak, sitokininlerin (zeatin) insan ve hayvanlarda hem hücresel hem de bütün organizma seviyelerinde çeşitli etkileri vardır. Dolayısıyla, sitokininler ve bunların türevleri, kanser gibi proliferatif hastalıkların tedavisinde olası etkinlik dahil olmak üzere birçok potansiyel terapötik uygulamaya sahiptir. Çalışma - Sitokininlerin (Zeatin) insan hücreleri üzerindeki etkileribMoringa özü cildi canlandırır ve cildin yaşlanma belirtilerini azaltır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara bakın - İnsan yüz derisinin moringa yaprağı özü kremi ile canlandırılması

DOĞAL BITKI BÜYÜME DESTEKÇISI OLARAK MORINGA YAPRAK SUYU

Moringa ZeatinMoringa, ilk yılında 3 metreye kadar ulaşabilen hızlı büyüyen bir ağaçtır. Bir şey onu bu kadar hızlı büyütüyor. Ayrıca diğer bitkilerin daha hızlı, daha güçlü ve daha büyük büyümesine yardımcı olabilir mi?Doğal olarak oluşan bitki büyüme uyarıcıları arasında Moringa oleifera, diğer büyüme arttırıcı bileşiklere ek olarak sitokinin olması nedeniyle büyük dikkat çekmiştir.

Çalışma sonuçları, normal koşullarda, primer buğdayda 30 kez seyreltilmiş Moringa yaprağı ekstraktının etkili olduğunu gösterdi. Moringa yaprak ekstresi primi, fide çıkış oranını, hızını ve erken büyümesini ve antioksidanların, yaprak toplam çözünür protein ve klorofil içeriğinin artmış seviyesini arttırır.

Taze Moringa yapraklarından elde edilen meyve suları, iyi ve etkili bir bitki büyüme hormonu üretmek için kullanılabilir. Bu hormon mısır, soğan, soya, sorgum, kahve ve kavun gibi çeşitli mahsullerde verimi% 25-30 arttırmıştır. Zeatin, bitkilerin verimini arttırmada rol oynayan sitokin grubundaki doğal bitki hormonudur.

Moringa oleifera'nın yaprak ekstraktları genç bitkilerin, bir bütün olarak güçlendirilmiş bitkilerin, haşerelere ve hastalıklara karşı gelişmiş bitki direncini hızlandırabilir, yaprak alanı süresini arttırır, daha fazla sayıda kök üretir, daha fazla ve daha fazla meyve üretir ve genellikle verimi arttırır. Zeatin bitkileri daha uzun süre yeşil tutmada hayati bir rol oynar. Çalışma - Moringa yaprağı ekstraktının doğal bitki büyüme arttırıcısı olarak potansiyeli.

Hem sera hem de tarla denemelerinin sonuçlarına göre, Moringa yaprağı ekstresi, domates büyümesini ve verimini arttırır. Moringa uygulama sıklığı arttıkça, bitki boyu, kuru madde ve mahsul verimi arttıkça sonuçlanabilir. Çalışma - Moringa ekstraktının domates büyümesi ve verimi üzerine etkisi.

HAYVAN YEMI OLARAK KULLANILAN MORINGA OLEIFERA'NIN YARARLARI

Moringa ağacı yalnızca insanoğlunun sağlıkları açısından bir formda veya diğerinde değil aynı zamanda hayvancılık için de çok faydalı olmuştur. Moringa, sığırlar için harika bir yemdir. Moringa yemi ile hayvancılığın ağırlığı yüzde 32'ye yükseldi. Süt ineklerinin verimi ise yüzde 43 arttı. Hayvan yemi olarak Moringa hakkında daha fazla bilgi. Politika yapıcılar ve araştırmalar ve diğerleri, moringa'nın hayvancılığına mahsül olarak ekimini vurgulamak için, özellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler arasında yerel topluluklar ve çiftçiler arasında farkındalık yaratmaya odaklanan programlar oluşturmalıdır. Çalışma - M. oleifera'nın hayvan yemi mahsulü olarak potansiyeli.

Balık Yemi Olarak Moringa - Balık Diyetinde Alternatif Bir Bitki Protein Kaynağı Çalışması - Balık Diyetinde Alternatif Bir Bitki Protein Kaynağı, Moringa ve nihayet tavşanlarda Moringa diyeti çalışmasından elde edilen sonuç ve tavsiyeler listesi. Haham için iyi olan şey diğer hayvanlar için iyi olmalı, değil mi?

İng Moringa bitkileri hızlı büyür ve ekildiğinde kısa sürede yüksek biyokütle üretir. İlk kesimde 1.30 m × 1.30 m ekim mesafesi kullanılarak 616.40 kg / ha kuru madde verimi elde edilebilir. 

İng Moringa yaprak unu, günlük kilo alımını ve tavşanların kuru madde ve ham protein sindirilebilirliğini iyileştirmek için kullanılabilir. 
İng Moringa yaprak unu diyetleri, soya fasulyesi unu diyeti ile benzer ekonomik faydalar sağlamıştır. 
İng Moringa yaprak unu, en az% 20 diyet katılımı seviyesinde tavşanlara toksik değildir. 
İng Moringa yaprak unu, kandaki kolesterol seviyesini ve tavşan etini azaltma potansiyeline sahiptir. 
İng Moringa yaprak unu, tavşan kaslarında yağ birikmesinden dolayı yağsız karkas üretme potansiyeline sahiptir.
İng Moringa yaprak unu, moringa yaprak unu mevcut yüksek maliyetine dayanmak yerine, geleneksel olmayan bir protein kaynağı olarak tavşan diyetlerinde kısmen veya tamamen soya unu yerine kullanılabilir.

Öneri: Moringa bitkisinin gelişmiş üretim tekniklerini desteklemek için araştırma yapılması, çiftçilerin hayvan yemlerinde ekonomik kullanım için yemeği daha düşük maliyetle üretmelerini sağlamak için gereklidir. Çalışma - Tavşanlar için Moringa diyeti.

MORINGA OLEIFERA AĞACINDAN TOHUMLAR SUYU ARINDIRIR

Moringa tohumları suyu arındırmakDünyanın her yerinden araştırmacılar, Moringa tohumlarının, günümüzde kullanılan geleneksel sentetik malzemelerden daha verimli bir saflaştırma işlemi verebileceği konusunda hemfikirdir.Birçok ülkede temiz su elde etmek hala zordur. Ancak, yalnızca Üçüncü Dünya ülkeleri Moring tohumlarından su arıtma cihazı olarak yararlanamamaktadır. Gelişmiş ülkeler bile, daha fazla sentetik kimyasal eklenmeden atık suyu işleyen bir işlemden yararlanabilir.Çalışmalardan elde edilen sonuçlar, protein ile üretilen materyal kümelerinin (flokların) geleneksel floküle edici ajanlarla oluşturulanlardan daha sıkı bir şekilde paketlendiğini göstermektedir. Bu, su arıtımı için daha iyidir, çünkü bu tür topaklar daha kolay ayrılır.Ezilmiş Moringa tohumları evsel kullanıma uygun suyu arıtır ve arındırır ve sudaki bakteri konsantrasyonunu içmeyi güvenli hale getirir. Moringa tohumları ile suyun arıtılmasını görün.

TAZE MORINGA OLEIFERA AĞACI YAPRAKLARININ BESIN IÇERIĞI

100 gram taze yemek Moringa oleifera ağacı yaprakları size yumurta kadar protein, büyük bir bardak süt kadar kalsiyum, 200 gram sığır eti biftek, havuç kadar A vitamini ve en fazla C vitamini sağlar. portakal gibi.Nitekim, 100 gram taze Moringa oleifera yaprakları kapsayacak kadar yeterlidir. Günlük önerilen kalsiyum alımının% 30 ila 100'ü (gençler için% 30 ila 50, yetişkinler, çocuklar ve hamile ve emziren kadınlar.

için% 40 ila 60, 3 yaşından küçük çocuklar için% 80 ila 100) Günlük önerilen demir alımının% 25 ila 80'i (hamile kadınlar için% 25, gençler ve kadınlar için% 40-60, erkekler ve çocuklar için% 50 ila 100).

° Vitaminler için, A vitamini için önerilen günlük alım miktarı, 400 retg retinol eşdeğeri (küçük çocuklar) ile 1.000 μg retinol eşdeğeri (emziren kadınlar) arasında değişir.
Bu nedenle, 100 gram taze Moringa oleifera ağacı yaprağı, günlük ihtiyaçların% 100'ünü teorik olarak karşılayabilir, ancak bu, depolama koşullarına ve A vitamini zaman içinde bozulduğunda ve ışığa veya ısıya maruz kaldıklarında nasıl yenildiklerine bağlı olarak oldukça değişkendir. Benzer şekilde, 100 gram taze Moringa oleifera yaprağı, önerilen günlük alımın 60 mg (küçük çocuklar) ile 130 mg (emziren kadınlar) arasında değişen, C vitamini gereksinimlerinin% 100'ünü karşılayabilir, ancak bu vitamin zaman içinde ve sırasında hızla bozulur. yemek pişirme.

° Optimum besin tutması için, taze Moringa oleifera ağacı yapraklarının hasattan kısa bir süre sonra tüketilmesi ve yaprakların kısa süre (sadece birkaç dakika) pişirilmesi, hatta genç ve yumuşaksa çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

KURU MORINGA OLEIFERA AĞACI YAPRAĞI TOZU BESLENME IÇERIĞI

Moringa yapraklarını tüketmenin bir başka yolu da onları kurutmak ve toz haline getirmek, böylece her an saklanmasını ve kullanılmasını kolaylaştırmaktır. Yaprak tozunun iyi beslenme ve mikrobiyolojik kalitesini sağlamak için, su içeriği% 7'den düşük olmalıdır, kuruma süresi mümkün olduğunca kısa olmalı ve kuruma sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır (en fazla 50-55 ° C). Kurutma ve saklama sırasında çok miktarda vitamin kaybedilse bile, yaprak tozu hala çok zengin bir besin takviyesi oluşturur, çünkü Moringa oleifera'nın bir konsantresidir .Moringa ağacı yaprağı tozu tüketilmeden önce bir süre saklanabilir. Eğer öyleyse, yaprak tozunun olabildiğince fazla vitamin korumak ve mikrobiyal kontaminasyonu önlemek için su ve ışık geçirmez bir kapta saklanması gerekir. Depolamada, protein ve mineral içerikleri altı aya kadar veya daha uzun süre korunacak, oysa altı aylık depolamadan sonra% 50'ye kadar vitamin kaybına ulaşılabilir.Kap açıldıktan sonra, su içeriği artacağından ve mikrobiyal kontaminasyona maruz kalacağından, yaprak tozu hızlı bir şekilde (bir hafta içinde) tüketilmelidir. Bu nedenle, Moringa oleifera yaprak tozunun küçük kaplara konulması tavsiye edilir.

MORINGA TOZU YEMEKMORINGA YAPRAK TOZU NASIL YENIR ?

Moringa yaprak tozu, yediğiniz hemen hemen her şeye eklenebilir. Son derece çok yönlü. Bir kilo Moringa yaprağı tozu elde etmek için kabaca yedi kilo taze Moringa yaprağı gerekir. 7 lbs. taze = 1 lb. öğütülmüş ve kurutulmuş. Bazı insanlar günde 1 çay kaşığı ile 1 çorba kaşığı arasında yemek yerken, diğerleri bundan daha fazlasını yiyor.Moringa yaprakları çok "güçlü" bir pudra yapar, yerken yavaş gitmenizi öneririz. Küçük bir miktar yiyerek başlayın ve her gün arttırın.

NE KADAR MORINGA KULLANMALI VE YEMELIYIM? MORINGA NASIL KULLANILIR VE KULLANILIR?

Nasıl yenir, Moringa'nın taze yapraklarını kullanın. Moringa yapraklarını her türlü şekilde yiyebilirsiniz: Moringa yaprakları salatalarda yenebilir, pilav veya makarnaya eklenebilir ya da başka bir tabakta yenebilir. Liste sonsuz. Moringa yapraklarının suyunu sıkın, herhangi bir öğünde yaprakları kızartın ya da buharlaştırın, güzellikler içinde Moringa pişirin, sallayın ve bebek sütü ekleyin ... hayal gücünüzü kullanın! Moringa yaprak tozu bir çay olarak kullanılabilir, içeceklere eklenir, yiyeceklerin üzerine serpilir veya kapsüller içine alınır. Çorbalarda veya başka herhangi bir tabakta kullanılabilir Moringa'yı yemenin bin bir yolu var. Moringa salatası ile başlayalım. Taze Moringa yapraklarını saplarıyla kesin, suyla yıkayın (üzerine tuz ekleyin). Saptan çıkarın. Salatalık, lahana, havuç vb. Gibi diğer salata malzemelerini ekleyin. Moringa yağı ekleyin ve gitmeniz iyi olur ...

Dikkat: Aşırı sıcaklık bazı vitaminleri ve Moringa yapraklarının veya Moringa tozunun tüm enzimlerini yok eder. Moringa yapraklarını veya tozunu asla çok uzun süre pişirmeyin! Bu, herhangi bir tabak için moringa yaprağı veya tozu yemenin en iyi kuralıdır.

MORINGA BAKLA -  MORINGA YAPRAKLARI    MORINGA YAPRAK TOZU

Nem - (%) 86.9 75.0 7.5
Kalori - 26,0 92.0 205.0
Protein (g) - 2.5 6.7 27.1
Yağ (g) - 0.1 1.7 2.3
Karbonhidrat (g) - 3.7 13.4 38.2
Elyaf (g) - 4.8 0.9 19.2
Mineraller (g) - 2.0 2.3
Ca (mg) - 30.0 440.0 2,003.0
Mg (mg) - 24.0 24.0 368,0
P (mg) - 110.0    70,0 204.0
K (mg) - 259,0    259,0 1,324.0
Cu (mg) - 3.1 1.1 0.6
Fe (mg) - 5.3 7 28.2
S (mg) - 137.0 137.0 870,0
Oksalik asit (mg) - 10.0 101.0 0.0
A Vitamini - B karoten (mg) - 0.1 6.8 16.3
B Vitamini-kolin (mg)- 423,0 423,0
B1 Vitamini-Tiamin (mg) - 0.05 0.21 2.6
B2 Vitamini -riboflavin (mg) - 0.07 0.05 20.5
B3 Vitamini-nikotinik asit (mg) - 0.2    0.8    8.2
C Vitamini-askorbik asit (mg) - 120 220.0 17.3
E vitamini-tokoferol asetat (mg) - 113.0
Arginin (g / 16 g N) - 3.6 6 0.0
Histidin (g / 16 g N) - 1.1 - 2.1 - 0.0
Lisin (g / 16 g N) - 1.5  4.3 0.0
Triptofan (g / 16 g N) - 0.8 1.9 0.0
Fenilanalin (g / 16 g N) 4.3 6.4 0.0
Metiyonin (g / 16 g N) 1.4 2.0 0.0
Treonin (g / 16 g N) 3.9 4.9 0.0
Lösin (g / 16 g N) 6.5 9.3 0.0
İzolösin (g / 16 g N) 4.4 6.3 0.0
Valin (g / 16 g N) 5.4 7.1 0.0 

Vitaminler, mineraller ve amino asitler sağlıklı bir diyet için çok önemlidir. Bireyin fiziksel gelişimi ve iyiliği için yeterli miktarda vitamin, mineral, protein ve diğer besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu besinlerden herhangi birinin eksikliği sağlık sorunlarına yol açabilir. Eksik diyetlerin neden olduğu bazı problemler iyi bilinmektedir: C vitamini eksikliğinden kaynaklanan ispinoz; A vitamini eksikliğinden kaynaklanan gece körlüğü; kwashiorkor, protein eksikliği nedeniyle; anemi, demir eksikliğinden kaynaklanır. Diğer pek çok sağlık problemi, daha az bilinen, ancak bireyin vücut fonksiyonları için hala gerekli olan vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanır. Farklı vitaminlere vb. Gerçek ihtiyaç, bireyin metabolizmasına, yaşına, cinsiyetine, mesleğine ve nerede yaşadığına bağlı olarak değişecektir. DSÖ / FAO, emzirme döneminde 1-3 yaş arası bir çocuk ve bir kadın için aşağıdaki Moringa oleifera'nın günlük ödeneklerini önermektedir : 

MORINGA OLEIFERA VITAMINS 

Moringa oleifera (MDA, miligram olarak):        
bir    Beta karoten 1.5    5.7
B1 tiamin 0.5    1.6
B2 b 2 vitamini    0.8    1.8
B3 Niasin    9    20
C Askorbik asit    20    95
PROTEIN (gram): 16 65 MORINGA OLEIFERA MİNERALLER 

Moringa oleifera (MDA, miligram olarak)

CA    Kalsiyum 400    1.200
Cu    Bakır 0.8 2
Fe    Demir 10 15
K    Potasyum 800 3.000
Mg    Magnezyum 150 340
P    Fosfor 800 1.200

MORINGA OLEIFERA PROTEIN

Moringa Oleifera RDA moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)

Emzikli kadın:    65    3.80%    10.30%    % 3.30 Proteinler, tüm vücut dokularının temel bileşenleridir ve vücudun yeni doku üretmesine yardımcı olur, bu nedenle büyüme ve hamilelik sırasında ve yaralardan iyileşirken son derece önemlidir. Eksikliği büyüme geriliği, kas kaybı, kwashiorkor ve ödem neden olabilir (anormal şişme; vücutta sıvıların toplanması). Vücut tarafından protein sentezi, A vitamini alımını gerektirir. Taze Moringa oleifera yaprakları, ıspanakta bulunan protein miktarının iki katından daha fazlasını içerir (2.8g / 100g).

MORINGA OLEIFERA KARBOHİDRATLAR
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
karbonhidratlar (g)3.7    13.4 3.1 Karbonhidratlar, tüm vücut aktivitesi formları için ısı ve enerji sağlayan bileşiklerdir. Eksikliği, vücudun proteinleri ve vücut yağını gereken enerjiyi üretmesi için yönlendirmesine neden olabilir. Bu vücut dokusunun tükenmesine neden olabilir.

MORINGA OLEIFERA FİBER
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
ELYAF (g)    4.8    0.9    1.5 Her diyetin önemli bir parçası olan lif, sindirime yardımcı olur. Öneriler, ortalama bir yetişkinin günde 18-32 gram lif tüketmesi gerektiği yönündedir.

MORINGA OLEIFERA CALCIUM

Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa LEAF tozu (8g)
Kalsiyum Ca (mg):    30    440    160.2
1-3 yaş arası çocuklar - RDA 400    % 7.5    % 110    % 40

Emzikli kadın RDA 1200    % 2.5    % 36.7    % 13.4 Kalsiyum sağlıklı kemikler ve dişler oluşturur ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kalsiyum alımı çocuklukta büyüme yıllarında çok önemlidir. Eksiklikler raşitizme, kemik ağrısına ve kas zayıflığına neden olabilir. Kadınlar sıklıkla hamilelik ve emzirme dönemlerinde kalsiyum eksikliğinden muzdariptir. Taze Moringa oleifera ağacı yaprakları inek sütünde (120mg / 100g) bulunan kalsiyum miktarının neredeyse dört katı ve ıspanakta (170mg / 100g) bulunan miktarın iki katından fazlasını içerir.

MORINGA OLEIFERA MAGNESIUM

Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
MAGNESIUM Mg (mg)    24    24    29.4        
1-3 yaş arası çocuklar:    150    % 16.0    % 16.0    % 20.6
Emzikli kadın:    340    % 7.1    % 7.1    % 8.7 Magnezyum, vücudun hücreleri sürdürmesine ve onarmasına yardımcı olur ve enerji sağlar. Eksiklikler, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, kasılmalar, sinirlilik, kramplar ve kalp çarpıntısı ile sonuçlanabilir.

MORINGA OLEIFERA FOSFOR
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
hosphorus    110    70    16.3
1-3 yaş arası çocuklar: RDA 800        % 13.8    % 8.7    % 2.0
Emzikli kadın: RDA 1200        % 9.2    % 5.8    % 1.4 Fosfor enerji sağlar ve kemiklerin ve dişlerin yapısını oluşturmaya yardımcı olur. Eksikliği iştahsızlık, halsizlik, kemik ağrısı ve zihinsel karışıklığa neden olabilir. Ancak, birçok gıdada fosfor bulunur, bu yüzden eksiklikler nadirdir.

MORINGA OLEIFERA POTASSIUM

Moringa oleifera moringa PODS (100 g) moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
POTASSIUM K (mg) 259 259 106
            
1-3 yaş arası çocuklar    800    % 32.4    % 32.4    % 13.2
Emzikli kadın:    3000    % 8.6    % 8.6    % 3.5 Potasyum, vücudun hücrelerde normal su dengesini korumasına, sinir uyarılarını iletmesine, asitleri ve alkalileri dengede tutmasına ve bağırsak sisteminin normal hareketini uyarmasına yardımcı olur. Eksiklikler, kusmaya, akut kas güçsüzlüğüne, iştahsızlığa ve komaya neden olabilir.

MORINGA OLEIFERA BAKIR
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g)    moringa LEAF Tozu (8g)
BAKIR Cu (mg)    3.1    1.1    0.04            
1-3 yaş arası çocuklar    0.8    388%    % 138    % 5.7
Emzikli kadın:2 % 155 % 55 % 2.3 Bakır, saç ve cilt rengini sağlayan, cildin iyileşmesine yardımcı olan, enfeksiyonlardan korunma sağlayan ve sağlıklı kan ve kemikler oluşturanlar da dahil olmak üzere birçok enzimin ortak faktörüdür. Kötü beslenen çocuklar arasında anemiden iyileşmeyi teşvik etmek için bakır, demir ile birlikte gereklidir. Bebeklerdeki eksiklikler cilt ve saçların dökülmesine, yavaş büyümesine ve ishale neden olabilir. Yetişkinlerde anemi, sinirlilik, kırılgan kemikler, saç rengi kaybı ve tat alma duyusu kaybıyla sonuçlanabilir.

MORINGA OLEIFERA DEMİR
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
DEMİR Fe (mg)    5.3    7    2.3        
1-3 yaş arası çocuklar    10    % 53.0    % 70.0    % 22.6
Emzikli kadın:    15    % 35.3    % 46.7    Demir, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin hayati bir bileşenidir. Demir, kaslara oksijen rezervleri tutmasında yardım eder ve vücudu enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirir. Demir eksikliği anemi, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk ve çarpıntıya neden olabilir. Çocuklarda eksiklik, yavaş büyümeye ve zihinsel performansın bozulmasına neden olabilir. Taze Moringa oleifera yaprakları ıspanakta (2.1mg / 100g) bulunan demir miktarının üç katından fazla içerir.

MORINGA OLEIFERA SULFUR 
Moringa oleifer moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
SÜLFÜR S (mg)    137    137    Kükürt, tüm proteinlerin bir bileşenidir ve tüm yaşam için temel bir unsurdur. Vücutta, kükürt içeriği çoğunlukla ciltte, eklemlerde, tırnaklarda ve saçta bulunur. Saçtaki kükürt içeriği ne kadar fazla olursa, kıvrık olan o olacaktır (koyun kılı yaklaşık% 5 kükürttür). Birçok metabolik sürece dahil olmasına rağmen, genel olarak kükürt için önerilen bir diyet gereksinimi yoktur, çünkü vücut onu amino asitler sistein ve metiyoninden çıkarabilir.

MORINGA OLEIFERA OXALIC ASIT
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
OKSALİK ASİT (mg)    10    101    % 1,60 * Ayrıca çilek, ravent ve ıspanakta bulunan bir asit olan oksalik asit, vücudun absorbe edemeyeceği çözünmez bileşikler oluşturmak için vücuttaki kalsiyum ve demir ile birleşebilir. Bununla birlikte, yalnızca büyük miktarlarda oksalik asit tüketimi kalsiyum ve demir eksikliklerine neden olabilir. (* Yaprak tozu içindeki oksalik asit içeriği yüzde olarak listelenmiştir).

MORINGA OLEIFERA VİTAMİNİ A
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN A- Beta karoten (mg)    0.11    6.8    1.3
MORINGA OLEIFERA VİTAMİNİ B
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN B -Kolin (mg)    423    423    - Kolin, metabolizmaya ve yağ stabilizasyonuna yardımcı olur. Eksikliği sinir dejenerasyonuna, yaşlılığa, yüksek tansiyona, enfeksiyonlara, felçlere ve trombozlara karşı daha düşük direnç gösterebilir (kan pıhtılarının varlığı veya oluşumu).

MORINGA OLEIFERA VITAMIIN B1
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN B 1- Tiamin (mg)    0.05    0.21    -            
1-3 yaş arası çocuklar    0.5    % 10.0    % 42.0    -
Emzikli kadın:    1.6    % 3.1    % 13.1    - B 1 Vitamini , vücudun glikozu sinirler ve kaslarda enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Zihinsel yetenek ve kalp fonksiyonlarının iyileştirilmesinde, sindirimde ve romatizmadan korunmada yardımcı olur. Eksikliği yorgunluk, kas zayıflığı, iştahsızlık, bulantı, kabızlık, bozulmuş hafıza ve konsantre olma yeteneğine neden olabilir. Eksikliği hamilelik ve emzirme dönemlerinde bir risktir.

MORINGA OLEIFERA B2
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN B 2 -Riboflavin (mg)    0.07    0.05    -        
1-3 yaş arası çocuklar    0.8    % 8.8    % 6.3    -
Emzikli kadın:    1.8    % 3.9    % 2.8    - B 2 Vitamini vücudun proteinleri, yağları ve şekerleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur ve ayrıca vücudun dokuları onarmasına ve korumasına yardımcı olur. Eksikliği, kanlı veya yorgun gözlere, dilde ve dudaklarda iltihaplanma ve ülserlere, saç dökülmesine, baş dönmesine, yavaş öğrenme ve uykusuzluğa neden olabilir.

MORINGA OLEIFERA B3
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
Vitamin B 3 -Niasin (mg)    0.2    0.8    -            
1-3 yaş arası çocuklar    9    % 2.2    % 8.9    -
Emzikli kadın:    20    % 1.0    4,0%    - Niacin (nikotinik asit) vücudun karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasından enerji salınmasına yardımcı olmak için gereklidir. Eksikliği görme bulanıklığına ve göz kası yorgunluğuna neden olabilir.

MORINGA OLEIFERA VİTAMİNİ C
Moringa oleifera moringa PODS (100 g)    moringa yaprakları (100g) moringa YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN C- Askorbik asit (mg)    120    220    1.4            
1-3 yaş arası çocuklar    20    % 600    1100%    % 6.9
Emzikli kadın:    95    % 126    231%    % 1.5 C vitamini kemiklerin, dişlerin, kanın ve seks organlarının sağlıklı gelişimi için gereklidir. Eksikliği diş etlerinin kanamasına ve iltihaplanmasına, dişlerin gevşemesine, güçsüzlüğe, kızarıklığa ve lekelere neden olabilir. Yapraklar açık tencerelerde kaynatıldığında veya pişirme suyu atıldığında C vitamini içeriğinin çoğu kaybedilir. Aşırı C vitamini alımı zararlı değildir.

MORINGA OLEIFERA VİTAMİNİ E

Moringa oleifera MORINGA PODS (100g) MORINGA LEAVES (100 gr ) MORINGA YAPRAK TOZ (8g)
VİTAMİN E (mg)    -    -    9.0 E Vitamini vücut dokularındaki oksidasyonu etkiler, A vitamini ve amino asitleri korur ve beyaz kan hücrelerinin bulaşıcı hastalıklara karşı koyma kabiliyetini arttırır. Bazı çalışmalar, E vitaminin kanser ve Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olacağını, ayrıca arteriyel sertleşmeden, pıhtılaşmadan veya enflamasyondan (ateroskleroz, tromboz ve tromboflebet) etkilenen insanlarda kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacağını göstermiştir. Çocuklarda eksiklikler sinirlilik, su tutma ve hemolitik anemi ile sonuçlanabilir. Yetişkinlerde, eksiklikler uyuşukluk, apati, konsantrasyon eksikliği, kas zayıflığı, sinirlilik ve cinsel ilginin azalmasına neden olabilir. Günlük alım önerileri değişebilir. Bebekler için, formüllerin 100ml'de en az 0.3mg içermesi gerekir. Yetişkinler için, tavsiyeler günde 3 ila 30 mg arasında değişmektedir, ancak 3 kata kadar Günde 200mg herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamıştır. E vitamini için diğer önemli kaynaklar soya fasulyesi yağı (87mg / 100g), mısır yağı (66mg / 100g) ve kavrulmuş yerfıstığıdır (12mg / 100g).

MORINGA OLEIFERA AMINO Asitler

Moringa oleifera    moringa kabukları (100g)    Moringa yaprakları (100g)    moringa yaprak tozu *
AMİNO ASİTLER            
Arginin (g / 16 g N)    3.6    6    % 1.33
Histidin (g / 16 g N)    1.1    2.1    0.61
Lisin (g / 16 g N)    1.5    4.3    1.32
Triptofan (g / 16 g N)    0.8    1.9    0.43
Fenilanalin (g / 16 g N)    4.3    6.4    1.39
Metiyonin (g / 16 g N)    1.4    2.0    0.35
Treonin (g / 16 g N)    3.9    4.9    1.19
Lösin (g / 16 g N)    6.5    9.3    1.95
İzolösin (g / 16 g N)    4.4    6.3    0,83
Valin (g / 16 g N)    5.4    7.1    1.06

MORINGA OIL, KOZMETIK BIR EFSANE

Dikkat: Görünüşe göre çoğu Moringa Yağı gerçek şeyler değildir. Bu nedenle alıcı dikkatli olun. Moringa yağı bitkisel yağın 20 katıdır, bu nedenle yağı daha ucuz bir şeyle sulandırmak için motivasyon kesinlikle vardır. Moringa yağının doğal iyiliği binlerce yıl öncesine dayanıyor. Romalılar, Moringa yağının doğal özelliklerini tanıyarak, yaygın olarak parfümlerde kullandılar. Mısırlılar ayrıca doğal koruyucu özelliklerini tanıdılar ve kendilerini zorlu çöl koşullarından korumak için ciltlerinde kullandılar. Her iki kullanım da bu eski kültürlerle belgelenmiştir.

MORINGA YAĞI ÖZELLIKLERI

 Kuru ciltler için yardım
 Kuru cildi yumuşatır ve ciltteki nemi korur.
 Kuru ve çatlamış dudakları yumuşatmak için iyidir.
 Dermatit, egzama ve sedef hastalığı gibi sert ve kuru cilt durumlarını tedavi etmek faydalıdır.

YAŞLANMA KARŞITI ÖZELLIKLER
 Moringa yağı donuk, yorgun ve yaşlanan cildi gençleştirir.
 Bir antioksidanlar ve besinler Moringa yağı cilt dokusunun zarar görmesine neden olan ve kırışıklıkların oluşmasına neden olan serbest radikal hasarlarıyla mücadeleye yardımcı olur.
 Moringa yağı, kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur ve yüz kaslarının sarkmasını önler.
 Moringa yağı, hücre büyümesini arttırmaya ve cilt dokularının hasar görmesini ve tahrip edilmesini geciktirmeye yardımcı olan sitokininler adı verilen hormonları attı.
 C vitamini, kolajeni stabilize eder ve ince çizgileri azaltmaya ve hasarlı cilt hücrelerini onarmaya yardımcı olur.

ANTISEPTIK VE ANTIENFLAMATUAR ÖZELLIKLER

Moringa yağı antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve küçük cilt sıyrıklarını tedavi etmek ve iyileştirmek için kullanılmıştır; küçük kesikler ve sıyrıklar, morluklar, yanıklar, böcek ısırıkları, döküntüler ve güneş yanığı ve cilt enfeksiyonları.

Akne ve karanlık nokta önleme Moringa yağı, siyah noktaların ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında lekelerin tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Sivilcelerden ve hiperpigmentasyondan kaynaklanan siyah noktaları en aza indirmeye yardımcı olur. Moringa yağı, cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanım için yarar sağlayan besleyici ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Moringa yağı saçtaki kiri çıkarmak için yararlıdır ve etkili bir doğal temizleyicidir. Saçı kolayca ıslatarak, yağın kafa derisine masajı ve durulama, kafa derisini etkili bir şekilde temizleyebilir ve nemlendirebilir. Moringa yağı, üretildikten sonra birkaç yıl boyunca sertleşmez.

MORINGA YAĞI KONSANTRE BIR ENERJI KAYNAĞIDIR

Küçük çocukların diyetine eklenen az miktarda Moringa yağı, onlara daha çeşitli ve besleyici bir diyet sağlayabilir. Moringa yağı vitamin ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Moringa yağı kesikler, morluklar, yanıklar, böcek ısırıkları, döküntüler ve sıyrıklar gibi küçük cilt şikayetlerini gidermeye yardımcı olan antiseptik ve anti-enflamatuar özellikler içerir. Kullanımı, mezarlarına moringa yağı dolgulu vazolar yerleştiren eski Mısırlılara kadar izlenebilir.Moringa yağı, çeşitli antioksidanları ve cilt gençleştirici nitelikleri nedeniyle cilt bakım ürünleri ve kozmetikler üretmek için en çok aranan yağlar arasındadır. Bu antioksidanlar yaşlanma için harikalar yaratır ve cansız besin maddelerini deriler. % 72 oranında oleik asit içeriği olan Moringa yağı, cilde ve saça gerekli besinleri getirerek cildin çok derinine nüfuz ederek nemi muhafaza etmesine yardımcı olur. Moringa yağı, saç ve saç derisinin sağlığını ve gücünü artırmak için kullanılabilir.Moringa yağının en büyük avantajlarından biri, cilt bakımı ve gençleştirme, daha güçlü ve sağlıklı saçlardır. Her ne kadar kırışıklıkları azaltmanın ve cildin canlılığını geri kazanmanın yeni ve yenilikçi yolları olsa da, genç cildin sırrı, cilt hücrelerinin yaşaması için sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamaya

yatmakta ve Moringa yağı bunu çok iyi yapabilmektedir.Moringa'nın cilt üzerindeki harika faydalarının tadını çıkarmak için, sadece moringa yağı uygulayın ve cilde hafifçe masaj yapın. Cildi birkaç dakika bekletin, cildiniz moringada bulunan vitamin ve minerallerle beslensin.Moringa yağı ayrıca pahalı ve doğal parfüm ve parfümlerin üretiminde de kullanılabilir. Moringa yağının yüksek oleik seviyesi, kalıcı raf ömrü ile birlikte, geleneksel parfüm üretimi için popüler bir seçimdir.Parfüm üreticileri moringa yağına değer verir çünkü en uçucu kokuları bile emme ve tutma özelliğine sahiptir. Narin bitkilerin ve çiçeklerin kokularını yakalamak için katı, kokusuz yağlar kullanan bir işlem olan enfleurage'da kullanılmıştır. Enfleurage, zaman alıcı ve pahalı olmasına rağmen, bu bitkilerden esansiyel yağları elde etmenin geleneksel bir yöntemidir. Bununla birlikte, Moringa, enfleurage işlemini halen kullanan parfüm üreticileri için tercih edilen yağlardan biridir.Moringa yağı güçlü antioksidanlar içerdiğinden sabunlarda, şampuanlarda, vücut yıkamalarında ve cilt ovalarında da kullanılabilir. Moringa yağı cilde hızla emer, sabun ve şampuan gibi cildin durulanan güzellik ürünleri için iyi bir seçimdir.

BIRDEN FAZLA TIBBI KULLANIM VE FAYDAYA SAHIP BIR BITKI

Moringa Yağı veya Ben yağı, Moringa oilefera ağacının tohumlarına basılarak elde edilir. Moringa tohumları, yemeklerde, kozmetik ürünlerinde ve yağlamada kullanılabilecek% 38-40 oranında yenilebilir yağ (yağda bulunan yüksek behenik asit konsantrasyonundan ben yağı olarak adlandırılır) verir ...

Geleneksel olarak yemek pişirmek ve diğer yiyecek müstahzarlarında kullanılır. Moringa yağı muazzam kozmetik değere sahiptir ve vücut ve saç bakımında nemlendirici ve cilt kremi olarak kullanılır. Yakıt olarak parfüm bazında ve yağlama makinelerinde kullanılabilir. Moringa yağı da sabun üretmek için kullanılabilir. Moringa yağı hafiftir ve cilde kolayca yayılır. Masaj ve aromaterapi uygulamaları için en iyisidir.
Moringa yağı aşağıdaki kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

•    Yaşlanma karşıtı, kırışıklık kremleri
•    Saç bakım ürünleri
•    Sabunlar ve Sıvı vücut yıkama
•    Aromaterapi yağları
•    Masaj yağı
•    Yüz kremleri
•    Parfümler ve Deoderant
•    Moringa'nın birçok sağlık yararını keşfedin

Moringa yağı yeni harikası yağ olarak övülüyor. Yeni değil. Moringa yağı yüzyıllardır sağlık ve güzellik için kullanılmıştır.Hoş bir tada sahip olan parlak sarı yağ, zeytinyağı ile kaliteli olarak karşılaştırılmıştır. Moringa yağı, Mısırlıların neden mezarlarına Moringa yağı vazoları yerleştirdiğini açıklayabilen istisnai oksidatif stabiliteye sahiptir. Moringa yağı, lezzetli bir lezzet gerektiren tariflerde harika bir alternatiftir. Ayrıca kızartma yemeklerinin ve marine sosların karıştırılması da sağlıklı bir seçimdir. Salata ve sebzeler için pansuman olarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, moringa yağı pişirme yağı olarak kullanılabilse bile, yüksek talep ve düşük ür